Varvsgatan 14

Varvsholmen, Kalmar
Varvsgatan 14, Varvsholmen

Beskrivning

Den här bostaden hyrs ut på rivningskontrakt. Ett rivningskontrakt är ett hyresavtal med avstående från besittningsskydd.
Det innebär att hyresvärden kan säga upp hyresavtalet med tre (3) månaders uppsägningstid, till exempel för att huset ska byggas om. Hyresgästen har inte rätt till ersättningsbostad under eller efter ombyggnationen.

Vid erbjudande delas kontaktuppgifter till nuvarande hyresgäst för frågor och eventuell visning.

Diskmaskin finns inte
Tvättmaskin finns

Bor du hos Kalmarhem har du alltid tre (3) månaders uppsägningstid på ditt befintliga bostadsavtal.

Individuell mätning innebär att din verkliga månadsförbrukning kommer debiteras på nästkommande hyresavi. Läs mer och se priser här

Mer information

Angiven hyra avser 2026 års hyresnivå Tvättstuga finns inte Balkong finns Bredband via Telenor (abonnemang ingår ej) TV via Telenor IP-TV Hiss finns El debiteras av Kalmar Energi Kallvatten ingår i hyran Varmvatten debiteras genom individuell mätning Värme ingår i hyran Tvättmaskin/Torktumlare Förråd Finns ej. Klädkammare i lgh.
Planritning - Varvsgatan 14 Visa

Underhåll

Kalmarsund 1,3 – Avspärrning runt om Varvsgatan 14

Planerad start 18 juni 2025

Avstängning av kajområdet – förebyggande säkerhetsåtgärd

Vi vill informera dig om att kajområdet runt din fastighet kommer att spärras av från och med 18 juni, som en förebyggande säkerhetsåtgärd.

Bakgrunden är att en ny inspektion av fastighetens fasad visat behov av vidare utredning. För att säkerställa tryggheten för alla som rör sig i området, har Kalmarhem och Kalmar kommun gemensamt beslutat att stänga av kajen runt fastigheten.

Vad innebär det för dig som bor här?

  • Kajområdet runt Läppstiftet spärras av från och med 18 juni.
    Hur länge avspärrningen gäller kan vi inte svara på i dagsläget.
  • Skyltar och tydliga avgränsningar kommer att finnas på plats.
  • Alternativa vägar hänvisas i området.
  • Huvudentrén till din bostad påverkas inte.
  • Entrén mot kajen får enbart användas som nödutgång.

Varför gör vi detta?
Vi gör detta av försiktighetsskäl – inte för att det finns någon akut fara, utan för att förebygga och säkerställa att fasaden är trygg och säker på sikt.

En utredning kommer nu att genomföras för att ta fram underlag för att åtgärda bristerna på fastigheten.

Rivningskontrakt

Med anledning av utredningen om byggnadens fasad, skriver vi från och med november 2025 så kallade rivningskontrakt på denna adress.